Akustyka pomieszczeń – dlaczego wato o nią zadbać?

Akustyka pomieszczeń – dlaczego wato o nią zadbać?

Hałas otacza nas praktycznie cały czas, chociaż prawdopodobnie nie zwracamy na to już zbyt wielkiej uwagi. Jesteśmy przyzwyczajeni do miejskiego zgiełku, głośniej muzyki w sklepach, szumu drukarek w biurach oraz głośnych silników samochodowych. W takim natężeniu dźwięków trudno odpocząć. Prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że hałas ma bardzo zły wpływ na nasz stan zdrowia. Nie chodzi tutaj tylko o pogorszenie bądź, co gorsza, całkowitą utratę słuchu. Jak zatem hałas wpływa na nasze zdrowie?

Skutki nadmiernego natężenia hałasu na ludzki organizm

Hałas to drgania akustyczne o wysokiej częstotliwości, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Natężenie dźwięku poniżej 35 decybeli nie jest jeszcze szkodliwe, natomiast może powodować poddenerwowanie. Jeśli normy hałasu zostały przekroczone, to nie tylko może to oznaczać utratę słuchu. Nadmierne natężenie hałasu może powodować nawet uszkodzenie niektórych organów, zmęczenie, mdłości, problemy z koncentracją, opóźnienie reakcji. Nie bez kozery mówi się nawet o zanieczyszczeniu dźwiękowym. Jest to tak samo szkodliwe, jak zanieczyszczenie powietrza. Hałas, tak samo jak powietrze, otacza nas praktycznie cały czas: w szkole, w pracy, na ulicy, w parku, a także w domach. 

Niestety nawet nasze przytulne mieszkanie nie jest miejscem, w którym odpoczniemy. W wielu blokach, zwłaszcza starego budownictwa, są bardzo cienkie ściany, co sprawia, że czasami słyszmy rozmowy sąsiadów, teksy piosenek, płacz dziecka, czy nawet odgłosy sztućców u sąsiadów w kuchni. Co zatem zrobić, aby nadmierny dźwięk nie psuł nam odpoczynku? Należy zadbać o akustykę pomieszczeń. 

Jak wygłuszyć mieszkanie?

Wygłuszenie mieszkania to bardzo dobry sposób, aby pozbyć się niepotrzebnego hałasu, który nie pozwala nam odpocząć. Wyciszyć mieszkanie można na kilka sposobów. Jednym z nich jest np. podwieszany sufit, który wykonany jest z materiału gipsowo-kartonowego. Takie kasetony nie są jednak najlepszym pomysłem, ponieważ optycznie pomniejsza pokój. Jest to dość kłopotliwe zwłaszcza w przypadku małych mieszkań, które mają niskie stropy. 

Jedno z najlepszych rozwiązań oferuje firma Eho Muteboard. Jest to przedsiębiorstwo, które już od wielu lat zajmuje się wdrażaniem najlepszych projektów wygłuszających pomieszczenia. Firma Muteboard oferuje swoim klientom specjalne panele akustyczne 3D, które pochłaniają i rozpraszają fale dźwiękowe. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również stanowią ciekawy element wystroju wnętrz. Materiał, z jakiego wykonano panele, to drewniana sklejka bukowa lub dębowa. Projektanci wygłuszających paneli chcieli wykorzystać naturalny materiał, który będzie przeciwwagą dla betonu bądź płyt płyt gipsowo-kartonowych. 

Akustyka pomieszczeń jest istotna nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. Panele akustyczne 3D z powodzeniem można zainstalować w mniejszych biurach lub większych przestrzeniach typu open space. Jedno jest pewne, hałas może przeszkadzać w pracy oraz podczas odpoczynku, dlatego powinno się go zniwelować. Więcej informacji >>

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl