Biegunka wirusowa - czym się charakteryzuje?

Biegunka wirusowa - czym się charakteryzuje?

Biegunka wirusowa to stan, w którym oddaje się półpłynne lub płynne stolce, o zwiększonej częstotliwości. Za wystąpienie rozwolnienie najczęściej odpowiadają rotawirusy, które oprócz biegunki powodują również: wymioty, gorączkę bądź nieżyt górnych dróg oddechowych. W profilaktyce rozwolnienia o podłożu wirusowym należy, przede wszystkim, przestrzegać zasad higieny, zwłaszcza w czasie korzystania z toalety, jak i przygotowywania posiłków.

Czym jest biegunka wirusowa?

Wirusowa biegunka to zwiększenie częstotliwości oddawanych stolców do 3 lub więcej dziennie przy jednoczesnej zmianie ich konsystencji na półpłynną lub wodnistą. Biegunkowe stolce mają silniejszy odór niż zwykle i u dzieci mogą występować nawet do 10 razy dziennie. Biegunka wirusowa objawia się, oprócz częstych stolców, gorączką i wymiotami oraz nieżytem górnych dróg oddechowych. U dzieci może również pojawić się apatia bądź rozdrażnienie. Największe nasilenie infekcji wirusowych odpowiedzialnych za występowanie ostrej biegunki przypada na okres jesienno-zimowy.

Biegunka wirusowa - przyczyny

Najczęstszą przyczyną biegunki wirusowej są infekcje wirusowe, głównie zarażenie rotawirusami, adenowirusami i astrowirusami. Wirusy, które wywołują dokuczliwe rozwolnienie, przenoszą się zwykle drogą pokarmową. Do zarażenia wirusem może dojść, np. w wyniku braku przestrzegania higieny i dostania się zarazków z brudnych rąk, pokarmu czy wody do przewodu pokarmowego. Rotawirusy mogą również przenosić się drogą kropelkową, ponieważ częstą przyczyną występowania biegunki wirusowej są zakażenia dróg oddechowych.  

Biegunka wirusowa - jak rozpoznać?

Aby trafnie zdiagnozować występowanie biegunki wirusowej, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich testów, które identyfikują poszczególne wirusy chorobotwórcze. W niektórych przypadkach jest to jednak trudne, gdyż stężenie wirusa jest za małe, ponieważ został on częściowo wydalony z organizmu wraz z kałem na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Profilaktyka biegunki wirusowej

Profilaktyka biegunki wirusowej polega na przestrzeganiu zasad higieny, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety czy przed jedzeniem. Aby nie zarazić się wirusem wywołującym ostrą biegunkę, należy unikać picia wody niewiadomego pochodzenia oraz osób z objawami infekcji wirusowej. Rodzice powinni zachować szczególną higienę w czasie opieki nad małym dzieckiem, zwłaszcza podczas zmieniania pieluchy.

Leczenie biegunki wirusowej

W leczeniu biegunki wirusowej najważniejsze jest uzupełnianie płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia, co jest szczególnie groźne u dzieci oraz osób starszych. Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i zawierać, np.: kasze, chude mięso, jogurty, warzywa oraz owoce, zwłaszcza banany. Uzupełnieniem leczenia biegunki wirusowej są probiotyki oraz leki przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe - w przypadku podwyższonej temperatury ciała.

 

Materiał zewnętrzny

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl