Biegunka wirusowa - czym się charakteryzuje?
Biegunka wirusowa to stan, w którym oddaje się półpłynne lub płynne stolce, o zwiększonej częstotliwości. Za wystąpienie rozwolnienie najczęściej odpowiadają rotawirusy, które oprócz biegunki powodują również: wymioty, gorączkę bądź nieżyt górnych dróg oddechowych. W profilaktyce rozwolnienia o podłożu wirusowym należy, przede wszystkim, przestrzegać zasad higieny, zwłaszcza w czasie korzystania z toalety, jak i przygotowywania posiłków.
Czym jest biegunka wirusowa?
Wirusowa biegunka to zwiększenie częstotliwości oddawanych stolców do 3 lub więcej dziennie przy jednoczesnej zmianie ich konsystencji na półpłynną lub wodnistą. Biegunkowe stolce mają silniejszy odór niż zwykle i u dzieci mogą występować nawet do 10 razy dziennie. Biegunka wirusowa objawia się, oprócz częstych stolców, gorączką i wymiotami oraz nieżytem górnych dróg oddechowych. U dzieci może również pojawić się apatia bądź rozdrażnienie. Największe nasilenie infekcji wirusowych odpowiedzialnych za występowanie ostrej biegunki przypada na okres jesienno-zimowy.
Biegunka wirusowa - przyczyny
Najczęstszą przyczyną biegunki wirusowej są infekcje wirusowe, głównie zarażenie rotawirusami, adenowirusami i astrowirusami. Wirusy, które wywołują dokuczliwe rozwolnienie, przenoszą się zwykle drogą pokarmową. Do zarażenia wirusem może dojść, np. w wyniku braku przestrzegania higieny i dostania się zarazków z brudnych rąk, pokarmu czy wody do przewodu pokarmowego. Rotawirusy mogą również przenosić się drogą kropelkową, ponieważ częstą przyczyną występowania biegunki wirusowej są zakażenia dróg oddechowych.
Biegunka wirusowa - jak rozpoznać?
Aby trafnie zdiagnozować występowanie biegunki wirusowej, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich testów, które identyfikują poszczególne wirusy chorobotwórcze. W niektórych przypadkach jest to jednak trudne, gdyż stężenie wirusa jest za małe, ponieważ został on częściowo wydalony z organizmu wraz z kałem na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Profilaktyka biegunki wirusowej
Profilaktyka biegunki wirusowej polega na przestrzeganiu zasad higieny, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety czy przed jedzeniem. Aby nie zarazić się wirusem wywołującym ostrą biegunkę, należy unikać picia wody niewiadomego pochodzenia oraz osób z objawami infekcji wirusowej. Rodzice powinni zachować szczególną higienę w czasie opieki nad małym dzieckiem, zwłaszcza podczas zmieniania pieluchy.
Leczenie biegunki wirusowej
W leczeniu biegunki wirusowej najważniejsze jest uzupełnianie płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia, co jest szczególnie groźne u dzieci oraz osób starszych. Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i zawierać, np.: kasze, chude mięso, jogurty, warzywa oraz owoce, zwłaszcza banany. Uzupełnieniem leczenia biegunki wirusowej są probiotyki oraz leki przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe - w przypadku podwyższonej temperatury ciała.
Materiał zewnętrzny