Czerniak – czym grozi odwlekanie wizyty u dermatologa?

Czerniak – czym grozi odwlekanie wizyty u dermatologa?

Czerniak a pieprzyk - na czym polega różnica?

Czerniak jest jednym z nowotworów o największej dynamice rozwoju i wzrostu ilości zachorowań. Okazuje się jednak, że mimo postępów medycyny w zakresie leczenia czerniaków, odsetek wyleczeń nadal nie jest zadowalający. Dlaczego? Podstawą rokowania jest czas rozpoznania, który niejednokrotnie bywa zbyt długi. Wiele czynników odgrywa rolę w opóźnianiu rozpoznań. Rocznie niemal 30% chorych ma zdiagnozowanego czerniaka na tyle późno, iż trudno o skuteczne leczenie. Fakt, że dalej rozpoznaje się głównie czerniaki, które mają już grubość przeszło 2 mm, jest bardzo niepokojący. Z czego może wynikać taka zwłoka? Kolejki do lekarza? Nieświadomość społeczeństwa? Braku znajomości wśród pacjentów różnic jeśli chodzi o terminy czerniak a pieprzyk?

Cofając się nieco w historii, można jednak stwierdzić, że postęp i tak jest znaczący – 20 lat temu rozpoznawane były czerniaki, których grubość była dwukrotnie większa, a tym samym rokowania bardzo niewielkie.

Dlaczego czas ma tak istotne znaczenie w rozpoznaniu czerniaka?

Czas odgrywa rolę w przypadku każdego nowotworu. To samo dotyczy czerniaka. Wczesne wykrycie patologicznej zmiany w skórze to niemal 90-procentowa szansa na skuteczne leczenie chirurgiczne. To przez zwłokę rozpoznaje się dopiero czerniaki o takiej grubości, która sprzyja powstawaniu przerzutów czy późniejszych nawrotów. Nie każdy musi być lekarzem, jednak powinien mieć choć minimalną wiedzę na temat ewentualnych niepokojących zmian dotyczących jego organizmu. Obserwacja swojego ciała jest podstawą do dostrzeżenia w porę niepokojących objawów, z którymi należy zgłosić się do lekarza. Każdy powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, jeśli jakieś nasze znamię na ciele zmieniło charakter, nagle zaczęło się powiększać i uwypuklać. Czerniak może rozwinąć się w miejscu wcześniej obecnego znamienia barwnikowego, jak również na podłożu zdrowej skóry bez zmian. Pojawienie się nowego znamienia również jest sygnałem do baczniejszej obserwacji. Czerniak może pojawić się w każdej lokalizacji. W razie podejrzenia jakichkolwiek niepokojących zmian konieczna jest wizyta u dermatologa.

Czas a terapia czerniaka

Leczenie czerniaka uzależnione jest od czasu rozpoznania. Leczeniem pierwszego rzutu powinien być zabieg chirurgiczny. Gdy wycięta zmiana okazuje się być czerniakiem, czasami poszerza się marginesy i wykonuje biopsję najbliższego węzła wartowniczego. Wycięcie węzłów chłonnych uzależnione jest od wyniku biopsji. Zdarza się, że wraz z biegiem czasu zwiększa się ryzyko nawrotu choroby, jak również przerzutem do regionalnego spływu chłonnego. Zbyt duża zwłoka powoduje postęp zaawansowania choroby i ryzyko stadium zaawansowania choroby oraz powstania przerzutów odległych.

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl

 

Warto zobaczyć