Integracja oprogramowania XTRF z narzędziami CAT
Praca tłumacza w obecnej erze automatyzacji opiera się na korzystaniu z programów CAT (computer-assisted translation). Dzięki nim można podnosić efektywność pracy tłumacza i optymalizować czas poświęcany na dany projekt. Można to również osiągnąć dzięki oprogramowaniu XTRF, a idealny scenariusz stanowi jego integracja z narzędziami CAT.
Jak działają narzędzia CAT?
Praca tłumacza jest bardzo odpowiedzialna. Umożliwia on przepływ informacji, która w XXI wieku stanowi produkt sam w sobie. Jeśli biuro tłumaczeń wdroży popularny obecnie system XTRF, by usprawnić działanie firmy, to kolejnym krokiem powinna być integracja z narzędziami CAT. Podstawą działania CAT jest przechowywanie w bazie danych programu pamięci tłumaczeniowej, nazywanej skrótowo TM (translation memory). Zawiera ona segmenty w językach źródłowym i docelowym, które mogą być wykorzystane w tworzeniu kolejnych tłumaczeń tekstów o podobnej tematyce. Program CAT dzieli wgrywany tekst na segmenty, co również usprawnia pracę tłumacza. Oprócz pamięci tłumaczeniowej, w bazie danych mogą znajdować się słowniki, glosariusze, moduły sprawdzania pisowni i gramatyki. Istnieje dużo różnych narzędzi do tłumaczenia wspomaganego komputerowo, wśród nich wiele darmowych. Do popularnych należą SLD Trados, Deja Vu, MemoQ czy OmegaT.
Lepsze zarządzanie dzięki XTRF
System XTRF jest obecnie liderem na rynku oprogramowań, który służy do automatyzacji zarządzania biurem tłumaczeń lub innym rodzajem firmy. Pozwala na tworzenie wielopoziomowych baz danych zawierających klientów, zlecenia, rozliczenia, ale także dostępność tłumaczy, czy ich preferowaną tematykę. Ułatwia to prowadzenie księgowości i przyśpiesza realizację zlecenia. To nowoczesne oprogramowanie usprawnia również kontakt między firmą a podwykonawcami oraz umożliwia zdalną realizację i kontrolę bieżących projektów.
XTRF i jego integracja z narzędziami CAT
Kompatybilność XTRF oraz CAT zapewni firmie efektywność na wysokim poziomie. Po pierwsze - XTRF pozwala na integrację pracy osób tłumaczących za pomocą różnych narzędzi CAT i działających na plikach w różnych formatach. Dzięki temu możliwa jest zdalna praca osób w ramach jednego biura tłumaczeń. Korzystając z obu systemów tłumacz - może np. stworzyć szablon danego rodzaju tekstu dedykowany konkretnemu klientowi. Tworzone teksty będą wówczas zawierać wysoką spójność logiczną i terminologiczną, co jest warunkiem zadowolenia klienta. Ponadto wspomagany jest system zabezpieczeń w obrębie projektów, związanych m.in. z finansami biura lub przywracaniem zawartości dokumentów w dowolnym momencie. Integracja XTRF z narzędziami CAT to przełomowe rozwiązanie zarówno w dziedzinie tłumaczenia wspomaganego komputerowo, jak i zarządzania przedsiębiorstwem.