Jak wybrać przewody głośnikowe?

Jak wybrać przewody głośnikowe?

Każdy system audio do prawidłowego działania potrzebuje odpowiednich przewodów połączeniowych. Muzyka ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także na zdrowie. Dlatego tak ważne jest wybranie właściwych kabli głośnikowych. Jakie są rodzaje przewodów głośnikowych i jak je dobrać?

Każdy przewód głośnikowy zawiera w sobie przewód, przez który przepływa sygnał audio. Przewód ten najczęściej pokryty jest miedzią, niekiedy nawet srebrem. Jakość wydobywającego się dźwięku ze zwykłego kabla głośnikowego, a solidnego miedzianego kabla głośnikowego jest nieporównywalna. Na tę różnicę wpływa także jego grubość.

Jak dobrać przewody głośnikowe?

Jakość oraz rodzaj kabla przewodowego ma ogromne znaczenie dla wydobywającego się dźwięku. Nowicjusze sprzętu audio bardzo często stawiają na najtańsze rozwiązania, natomiast prawdziwi znawcy systemów audio potrafią zainwestować naprawdę ogromne kwoty, aby uzyskać dźwięk o naprawdę wysokiej jakości. 

Na jakość dźwięku wpływa:

Grubość kabli głośnikowych - możliwa średnica kabli głośnikowych wynosi od 0,75mm2 do 6 mm2. Grubszy kabel to zdecydowanie mniejsza oporność oraz większa wytrzymałość na prąd. Najlepszym rozwiązaniem jest kabel o grubości 2,5mm2. 

Długość kabli głośnikowych - krótszy kabel głośnikowy zapewnia lepszy odbiór dźwięku, usilne wydłużanie kabla może doprowadzić do wielu zakłóceń. Maksymalna długość kabla głośnikowego nie powinna przekroczyć 15 m dla każdego z kanałów. 

Materiał kabli głośnikowych - zaleca się unikanie kabli pokrytych cyną lub tych pozłacanych. Niestety, ale zapewniają one gorszą jakość dźwięku, niż te które pokryte są miedzią czy srebrem. Mimo iż te kable są znacznie droższe, z pewnością posłużą na dłużej. Decydując się na miedź, warto zwrócić uwagę na jej czystość, która powinna wynosić 100%. Jest ona najlepszym materiałem do przewodzenia prądu, co więcej nie utlenia się tak szybko jak pozostałe materiały. 

Izolacja kabli głośnikowych - warto postawić na grubszą izolację, ponieważ zapewnia ona dłuższe działanie kabli, bez jakichkolwiek obaw przed jej uszkodzeniem, pod wpływem np. wyginania. Ponadto izolacja chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. 

przewody głośnikowe

Dielektryk i jakość wtyków 

Dielektryk jest izolatorem elektrycznym, który bardzo słabo przewodzi prąd. Wpływa on przede wszystkim na izolację elektryczną miedzy żyłami oraz determinuje pojemność elektryczną całej konstrukcji. Najpopularniejsze odmiany to PVC lub PE, gwarantują one niezwykłą wytrzymałość mechaniczną. Inną równie ważną kwestią jest jakość wtyków, które powinny być wykonane z najlepszych materiałów ze względu na funkcje, które pełnią. Jeżeli nie będą one wystarczająco dobre jakościowe, wpłyną na sygnał, co w konsekwencji wpłynie na jakość brzmienia. 

Warto pamiętać, że kabel powinien być swobodnie połączony z wzmacniaczem oraz głośnikami. Nie zaleca się wybierania dłuższych kabli, które będą się niepotrzebnie zapętlać. Co równie ważne, długość kabli między dwoma kanałami powinna być taka sama, zarówno w przednich jak i tylnych głośnikach. 

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl