Menopauza – czy naprawdę jest taka straszna?

Menopauza – czy naprawdę jest taka straszna?

Menopauza jest okresem, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Zachodzą w tym czasie nieodwracalne zmiany hormonalne. Przysadka mózgowa zaczyna zmniejszać wydzielanie estrogenów, a jajniki przestają uwalniać jajeczka. Jest to naturalny proces, którego nie należy się obawiać, niestety wiąże się jednak z licznymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami.

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

Według statystyk najwięcej kobiet wchodzi w stan menopauzy w wieku 51 lat. Jednak w zależności od uwarunkowań genetycznych, stanu zdrowia i warunków życia, u niektórych pań może się rozpocząć dużo wcześniej (nawet w wieku 40 lat) lub później, dopiero w 55. roku życia. Podobnie stopień nasilenia objawów i czas ich trwania przebiega indywidualnie dla każdej kobiety.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Pierwszym symptomem rozpoczęcia procesu klimakterium są zaburzenia miesiączkowania, przejawiające się zmianą częstotliwości występowania oraz ilości upływającej krwi. Bardzo charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca, czy zlewanie się potem bez wyraźnej przyczyny. Symptomy te spowodowane są bezpośrednio obniżeniem poziomu estrogenów. Inne oznaki menopauzy to bezsenność, częsta zmiana nastrojów, stany lękowe, uczucie zmęczenia i wahania nastoju (od euforii do apatii) oraz osteoporoza. Efektem spowolnienia procesów przemiany materii jest również wzrost wagi ciała. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie kobiecosc.info.

Szczególne przypadki

Niektóre kobiety przechodzą klimakterium naprawdę ciężko. Na szczęście te ekstremalne objawy zdarzają się rzadziej, są jednak szczególnie przykre. Należą do nich np. zaburzenia pamięci i koncentracji, nietrzymanie moczu, częste bóle i zawroty głowy, bóle piersi, mięśni i stawów, nasilenie objawów alergii, zaburzenia równowagi ciała i omdlenia. Wiele pań zmaga się ze zmianami skórnymi, takimi, jak świąd, suchość i łuszczenie się naskórka. Dochodzi do wypadania włosów, pękania i łamania paznokci. Część kobiet nie może pogodzić się z niekorzystną zmianą wyglądu ich ciała i znacznym obniżeniem wizerunku, przez co zapada na depresję.

Leczenie menopauzy

Chociaż klimakterium nie jest stanem chorobowym, można za pomocą odpowiedniej terapii znacznie złagodzić towarzyszące jej przykre objawy. Konieczna jest w tym celu wizyta u dobrego specjalisty. Najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępczą, polegającą na przyjmowaniu odpowiednich dawek estrogenów i progesteronu. Stosuje się również środki przeciwbólowe oraz antydepresanty, które pozytywnie wpływają na stany lękowe, zmianę nastrojów i zmniejszają nagłe uderzenia gorąca. Większość kobiet jednak stosuje domowe sposoby, opierające się głównie na wykorzystaniu leczniczych właściwości ziół, takich, jak np. kozłek lekarski, melisa, chmiel, męczennica, soja, czy wiesiołek.

Menopauza jest naturalnym i nieuniknionym zjawiskiem w życiu każdej kobiety. Aby przejść przez ten okres w miarę łagodnie, warto zaznajomić się nie tylko z objawami klimakterium, ale również innymi przykrymi dolegliwościami, które mogą wystąpić w tym czasie, jak np. suchość w pochwie, częste infekcje intymne czy nadżerki.

 

Materiał zewnętrzny

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl