Metale szlachetne i nasze zęby – co mają wspólnego?
Kiedyś złote zęby były oznaką luksusu i prestiżu. Obecnie pacjentom rozwiązania bazujące na złocie czy srebrze kojarzą się z czymś przestarzałym i nieestetycznym. Można jednak wykorzystać ich właściwości przeciwbakteryjne – dzięki nanotechnologii metale szlachetne rozwiązują problem ponownych infekcji zębów.
Złoto cenione z powodu wartości estetycznych jak również odporności chemicznej towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Srebro jako lek przeciwzapalny i antybakteryjny było już znane w starożytnej Grecji. Od zawsze jego lecznicze właściwości wykorzystywali Majowie i Aztekowie. Niezwykłe właściwości złota wykorzystywane w kosmetyce docenili również dentyści.
Stomatologia nie była w stanie dotychczas zagwarantować, że po zakończonym leczeniu w zębie nie rozwinie się infekcja wtórna, co oznaczało ponowne wizyty u dentysty wciąż z tym samym zębem. Obecnie dzięki zastosowaniu koloidalnego roztworu cząstek srebra i złota można rozwiązać ten problem. Nowa metoda leczenia zębów pozwala uzyskać większą trwałość i skuteczność leczenia stomatologicznego, co oznacza mniej wizyt u dentysty.
Srebro i złoto są bezpieczne dla komórek ludzkich, nie powodują zatruć i skutków ubocznych. Stosowanie ich podczas zabiegów stomatologicznych poprawia skuteczność leczenia i często pozwala uniknąć stosowania osłabiających organizm antybiotyków.
Stany zapalne w obrębie jamy ustnej wpływają niekorzystnie na zdrowie całego organizmu. Bakterie powodujące choroby zębów i dziąseł mogą dostać się wraz z krwiobiegiem do serca, nerek, stawów wywołując groźne choroby.
Koloidalny roztwór srebra wykazuje szerokie spektrum działania wobec różnych gatunków mikroorganizmów patogennych. Badania naukowe wykazały skuteczność srebra wobec 99,9% bakterii i grzybów odpowiedzialnych za zakażenia wtórne w stomatologii. W przypadku leczenia kanałowego zaobserwowano spadek ilości powikłań o 45%. Wykazano również, że większą wytrzymałość mechaniczną wypełnień stomatologicznych co dodatkowo wpływa na poprawę trwałości leczenia. – wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.
Po aplikacji na powierzchni zęba pozostaje antybakteryjna warstwa koloidalnego roztworu. Nawet jeśli po leczeniu na powierzchni kanału lub pod koroną, licówką czy wypełnieniem pozostaną bakterie, co jest niestety nieuniknione, wówczas po zastosowaniu płynu nie są one w stanie się rozwijać.
Podobnie w przypadku, gdy bakterie wnikną w mikroszczelinę między zębem a wypełnieniem i uzupełnieniem protetycznym. Szczeliny powstają na skutek sił żucia oraz w efekcie skurczu polimeryzacyjnego materiałów stosowanych do wypełnień ubytków. Przy tradycyjnym leczeniu po kilku latach w zębie rozwinąłby się stan zapalny lub wtórna próchnica wymagająca ponownego leczenia. Jeśli ząb pokryty jest roztworem, bakterie nie mają żadnych szans. – dodaje lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.
Unikalne właściwości i cechy złota sprawiają, że jest jednym z najbardziej pożądanych metali na świecie. Jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do produkcji biżuterii. Szlachetny kruszec, który od wieków budzi ogromne pożądane ludzi na całym świecie odgrywa istotną rolę miedzy innymi w kosmetyce, medycynie czy elektronice. Złoto w branży stomatologicznej jest używane od około 3000 lat. Współcześni lekarze i naukowcy potwierdzają, że jest ono skuteczne w zwalczaniu wielu problemów zdrowotnych. Dziś dzięki wiedzy, nowym technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom możemy na nowo odkryć lecznicze właściwości tego szlachetnego metalu.