Na czym polega absorpcja?

Na czym polega absorpcja?

Absorpcja (od łac. absorptio – pochłanianie) to termin używany w bardzo wielu dziedzinach, który oznacza pochłanianie lub wchłanianie. Zjawisko absorpcji jest również wykorzystywane w chłodnictwie. Jak działają agregaty absorpcyjne i dlaczego warto je stosować? 

Czym są agregaty absorpcyjne?

Agregaty absorpcyjne, czyli inaczej chillery absorpcyjne, to urządzenia wykorzystujące proces absorpcji w celu wytwarzania chłodu. Jest to rozwiązanie stosowane w miejscach, gdzie występuje nadwyżka ciepła odpadowego lub technologicznego, jak również wszędzie tam, gdzie istnieją niedobory energii elektrycznej. Jak działają agregaty absorpcyjne? Następuje w nich proces schładzania, który odbywa się przez odparowanie czynnika chłodniczego w ciśnieniu mniejszym niż ciśnienie wrzenia. To z kolei prowadzi do lokalnego obniżenia temperatury.  Warto podkreślić, że podstawą działania agregatów tego typu jest zależność temperatury wrzenia od ciśnienia. Kiedy spada ciśnienie, obniża się również temperatura wrzenia wody. W pracy agregatów absorpcyjnych wykorzystywany jest roztwór bromku litu. Substancja ta jest silnym absorbentem wody. W urządzeniach łączy się dwa zbiorniki - jeden z bromkiem litu i drugi z wodą, która jest czynnikiem chłodniczym. To ona sprawia, że zachodzi samoczynny proces absorpcji wody, co umożliwia utrzymywanie ciśnienia w zbiorniku na stałym poziomie. Później roztwór bromku litu jest kierowany do agregatora, gdzie ma miejsce odparowanie pary wodnej, dzięki energii cieplnej dostarczanej do urządzenia. Następnie para wodna ulega skropleniu i płynie do parownika jako woda chłodnicza. W parowniku panuje niskie ciśnienie, które powoduje, że woda zostaje odparowana w temperaturze +5°C. Podczas tego procesu wychłodzeniu ulega także medium chłodzące, które krąży w instalacji, na przykład w klimatyzacji. Po odparowaniu woda jest następnie ponownie absorbowana przez roztwór bromku litu. 

agregat wody lodowej

Zalety stosowania agregatów absorpcyjnych

Główną zaletą agregatów absorpcyjnych jest z pewnością fakt, że umożliwiają one wytwarzanie chłodu bez zużywania energii elektrycznej oraz generowania związanych z tym kosztów. Poprzez połączone wytwarzanie ciepła, energii elektrycznej i chłodu można zaoszczędzić nawet 30% włożonej energii pierwotnej. Są to urządzenia zasilane przez ciepło, np. w postaci pary wodnej lub też gorącej wody. Chłód wytwarzany przez agregaty absorpcyjne może być stosowany klimatyzacji, a także w procesach technologicznych. Agregaty absorpcyjne najlepiej jest stosować w branżach, w których dostępna jest duża ilość taniej energii cieplnej. Coraz częściej są również wykorzystywane chociażby w budynkach biurowych. Dzieje się tak dlatego, że charakteryzują się one wysoką efektywnością energetyczną, a także należą do bardzo ekologicznych rozwiązań. Warto zaznaczyć, że działanie większości instalowanych urządzeń chłodniczych jest oparte na źródle energii elektrycznej generowanej przez urządzenia, których skutkiem ubocznym jej produkcji jest emisja CO2. 

Agregaty absorpcyjne Energycool

Firma Energycool specjalizuje się w projektowaniu układów, montażu, a także serwisie chłodziarek absorpcyjnych. W swoich rozwiązaniach wykorzystuje energię termiczną do produkcji chłodu. Urządzenia instalowane przez firmę są przyjazne dla środowiska i wykorzystują ciepło odpadowe. Agregaty mogą być stosowane również w miejscach o deficycie energii elektrycznej. Energycol zapewnia szeroki asortyment produktów oraz wydajność chłodniczą, a także profesjonalny montaż.

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl