Oprawa pracy licencjackiej
Obrona pracy dyplomowej jest zamknięciem pewnego etapu w życiu każdego studenta, a pisanie jej może przyprawić o zawrót głowy. Zwieńczeniem procesu pisania tekstu jest oprawa pracy licencjackiej. Uczelnie w całej Polsce stawiają przed studentem bardzo ambitne wymagania, które często budzą w nich poczucie zdezorientowania. Jest szereg zasad i reguł dotyczących tego, jak praca dyplomowa powinna wyglądać. O czym warto pamiętać i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru oprawy wydruku?
Oprawa pracy licencjackiej - pierwsze kroki
Napisałeś już pracę licencjacką lub zostały Ci ostatnie szlify? Teraz musisz tylko dokonać wyboru oprawy i obronić pracę. Każda uczelnia wyższa precyzuje inne wymagania odnośnie formatowania pracy licencjackiej. Najpierw szczegółowo powinniśmy zapoznać się z wytycznymi formułowanymi przez uczelnie. Należy zwrócić uwagę na to, jaki powinien być sposób wydruku (jednostronny czy dwustronny), rodzaj oprawy pracy licencjackiej, liczba egzemplarzy w danej oprawie oraz rodzaj wydruku pod względem koloru. Pamiętaj, że to są wytyczne, do których trzeba się ściśle stosować, ponieważ niespełnienie warunków może skutkować odrzuceniem pracy w dziekanacie.
Warto dokładnie wiedzieć, jaki ma być układ pracy oraz rodzaj, wielkość i styl czcionki w poszczególnych akapitach. Należy też zwrócić uwagę, jak mają być opisane tabele, wykresy oraz obrazy. Bardzo istotne są również odstępy między wierszem kończącym podrozdział a tytułem następnego podrozdziału oraz marginesy. Ponadto nie można zapomnieć o tym, jak ma wyglądać strona tytułowa oraz o tym, aby zapisać plik w formacie pdf. Dzięki temu mamy pewność, że nie nastąpi żadna ingerencja z zewnątrz w celu zmiany pliku. ,
Oprawa miękka i twarda - co lepiej wybrać?
Zanim zdecydujemy się na wydruk, musimy przemyśleć, czy chcemy wybrać oprawę miękką, czy twardą. Jedną z najbardziej popularnych form jest bindowanie, które należy do opraw miękkich. Polega ono na spięciu plastikowym lub metalowym grzbietem pliku na ich krawędzi. Możemy również zdecydować się na plastikową listwę wsuwaną (elastyczna listwa zaciska kartki w odległości około 3-5 mm od ich krawędzi) lub termo-bindowanie (plik umieszczany w grzbiecie pokrytym specjalnym klejem uaktywnia się pod wpływem wysokiej temperatury) - należy pamiętać, że ta metoda uniemożliwia wymianę dokumentu. Wiele drukarni ma w swojej ofercie także spiralowanie oraz bindowanie kanałowe za pomocą listwy metalowej (kartki połączone są grubym kanałem).
Drugim rodzajem są oprawy twarde. Często są one dostępne w różnych kolorach: czarny, granat, ciemna zieleń, bordowy czy szary. Niektóre drukarnie mają w swojej ofercie oprawy z tytułami: Praca Dyplomowa albo Praca Licencjacka.
Jaki jest koszt oprawy pracy licencjackiej?
Cena usługi zależy głównie od tego, z ilu stron składa się praca oraz do jakiej drukarni zgłosimy się o wykonanie zlecenia. Najczęściej jest to koszt od 50 do 100 złotych.
Czy długo musimy czekać na wykonanie usługi?
Czas trwania wykonania usługi zależy od punktu, do którego zdecydowaliśmy się zwrócić o jej wykonanie oraz od rodzaju oprawy, którą wybraliśmy. Jednak gdy postawimy na najpopularniejsze rozwiązanie - termozgrzewalną, miękką oprawę pracy dyplomowej, to wykonanie usługi nie powinno potrwać dłużej niż 15 minut.
Materiał zewnętrzny, biznesoutfit.pl