Osuszacze – jak pozbyć się wilgoci z domu?

Osuszacze – jak pozbyć się wilgoci z domu?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu sprzyja rozwojowi pleśni, przyczynia się do powstawania przykrego zapachu stęchlizny, a także negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie domowników i nie dopuścić do pogorszenia się stanu technicznego budynku, warto stosować osuszacze powietrza, które pomogą pozbyć się wilgoci. Jak jednak wybrać dobry sprzęt?

Jak działają osuszacze powietrza?

Osuszacz powietrza to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest skraplanie znajdującej się w powietrzu wilgoci, w efekcie czego jej poziom zmniejsza się. W zależności od wydajności sprzęt ten pozwala odciągnąć z powietrza nawet do kilku litrów wody w ciągu paru godzin pracy. Urządzenia te szczególnie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach:

  • o podwyższonej wilgotności,
  • zalanych,
  • zagrzybionych.

Warto je odróżnić od dostępnych na rynku pochłaniaczy wilgoci. Osuszacze mają nad nimi tę przewagę, iż nie musimy kupować do nich wymiennych wkładów. Odznaczają się również znacznie większą skutecznością w usuwaniu wilgoci. Są jednak droższe. Z uwagi jednak na niższe koszty eksploatacyjne i większą efektywność inwestycja zwróci się nam dosyć szybko.

Jaki osuszacz powietrza?

Jaki osuszacz powietrza wybrać? W warunkach domowych zastosowanie znajdują dwa podstawowe rodzaje urządzeń:

  • osuszacze kondensacyjne – urządzenia te zasysają wilgotne powietrze, które przechodząc przez filtr oczyszczane jest z pyłu i kurzu. Następnie trafia ono do parownika, gdzie następuje jego schłodzenie. Na zimnych lamelkach parownika dochodzi do skraplania się pary wodnej, która ścieka do zbiornika.

W ten sposób osuszone powietrze trafia do skraplacza, w którym następuje jego ogrzanie. Dzięki temu powietrze wydmuchiwane z urządzenia ma temperaturę podobną do tej, która towarzyszy mu podczas zasysania.

Wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Im jest on większy, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Przekłada się to jednak na większe gabaryty osuszacza.

  • osuszacze absorpcyjne – są to urządzenia droższe od modeli kondensacyjnych, jednak charakteryzują się większą wydajnością. Wilgotne powietrze jest w nich kierowane do absorbera, czyli substancji zbierającej wodę z powietrza. Zwykle rolę tę pełni żel krzemianowy.

Wśród zalet sprzętu wymienia się również to, iż można go stosować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza nie przekracza 12o Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że w przypadku osuszaczy absorpcyjnych wydmuchiwane powietrze charakteryzuje się wyższą temperaturą od zasysanego.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Zastosowanie osuszaczy to tylko jeden ze sposobów usuwania wilgoci z domu. Jeżeli zależy nam na tym, aby problem ten nie pojawiał się w przyszłości, warto zlokalizować jego źródło, a także:

  • odpowiednio zabezpieczyć ściany i podłogi, nanosząc preparaty ochronne (na przykład impregnaty do muru, wodoodporne lakiery podłogowe i farby),
  • zadbać o skuteczną wentylację wnętrz – w tym przede wszystkim nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i je regularnie czyścić,
  • zadbać o szczelność okien,
  • wnieść do pomieszczeń rośliny doniczkowe pochłaniające wilgoć, takie jak paproć, skrzydłokwiat, bluszcz, oplątwa czy też chamedora wytworna.

Powyższe czynności w połączeniu z zastosowaniem osuszacza powietrza pozwoli nam na pozbycie się nadmiernej wilgoci z domu. Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę na jego wydajność. Na sprzęcie tym nie warto oszczędzać. Wilgoć stanowi bowiem zagrożenie dla zdrowia domowników. Stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów, które mogą być przyczyną wielu chorób i schorzeń.

 

Materiał zewnętrzny

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl