Profilaktyka w przypadku kolki nerkowej

Profilaktyka w przypadku kolki nerkowej

Kolka nerkowa to bardzo bolesna dolegliwość. Jest to już w zasadzie skutek, a nie objaw dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek. W jaki sposób dochodzi do problemów oraz co można zrobić, by uniknąć ich nawrotów?

Kolka nerkowa – jak się objawia? 

Kolka nerkowa jest wynikiem przemieszczania się złogów i kamieni nerkowych wzdłuż układu moczowego. To dotkliwy ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, przemieszczający się w kierunku spojenia łonowego, narządów płciowych oraz wewnętrznej powierzchni ud. Atakom kolki towarzyszą dodatkowe objawy takie jak: nudności, potliwość i bladość skóry, wzdęcia, czasem nawet zasłabnięcia. Dolegliwości towarzyszą również problemy z oddawaniem moczu – mimo częstej potrzeby mocz wydalany jest w małych ilościach. Czasem mogą pojawiać się w nim kropelki krwi.

Skąd bierze się kolka nerkowa?   

Kolkę nerkową należy traktować raczej jako finalny efekt zaniedbań związanych z funkcjonowaniem nerek. Dochodzi do niej w wyniku kamicy nerkowej – schorzenia objawiającego się osadzaniem nierozpuszczalnych substancji w nerkach. Z czasem złogi i osad kumulują się, tworząc kamienie nerkowe. Problem może dotknąć każdego, a jego przyczyną są m.in. niedostateczne nawodnienie organizmu, dieta wysokobiałkowa, otyłość, zaburzenia w przepływie moczu oraz zakażenia układu moczowego.

Jak działać w przypadku kolki?

Co zrobić, gdy już rozpoznamy problem? W obliczu wymienionych powyżej objawów niezbędna będzie niezwłoczna wizyta u specjalisty. W ten sposób będziemy w stanie potwierdzić, co jest źródłem dolegliwości.

W przypadku kolki nerkowej jedną z najważniejszych kwestii jest złagodzenie bólu pacjenta. Działania lekarza będą oczywiście zależeć od wyników przeprowadzonych badań. Specjalista może podać leki rozkurczające mięśnie gładkie. Rozkurczenie dróg moczowych sprawi, że kamienie łatwiej się przez nie przecisną. Jeśli kamienie są zbyt duże, stosuje się również zabiegi chirurgiczne. Jednym ze sposobów na złagodzenie bólu w przypadku kolki nerkowej są ciepłe okłady lub kąpiel.

Czy kolka może wrócić?

Kolka nerkowa to problem, który może pojawiać się ponownie – zwłaszcza u pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy.

  • 15% nawrotów w ciągu roku,
  • 40% w ciągu trzech lat,
  • 50% w ciągu dziesięciu lat.

Oczywiście na przestrzeni lat ryzyko jest coraz wyższe, warto więc trzymać się wskazanych zasad profilaktyki. 

Jaką profilaktykę stosować?

Szanse na to, że dojdzie do nawrotu kolki nerkowej, są mniejsze, jeśli stosujemy się do zaleceń lekarzy. Nie zapominajmy o nawodnieniu – wypijajmy minimum 2,5-3 l wody dziennie, z naciskiem na porę popołudniową oraz wieczorną. To właśnie w nocy zagęszczenie moczu jest najwyższe i niekorzystne dla nerek.

Jeśli takie są zalecenia lekarza, dokonajmy także ważnych zmian w codziennej diecie. Najczęściej sprowadza się to przede wszystkim do ograniczenia spożycia soli i mięsa, choć to nie reguła. Kamica nerkowa ma kilka odmian, w każdym z tych przypadków inne składniki odpowiadają za pojawienie się złogów w nerkach. Warto więc skonsultować się z dietetykiem i wspólnie ustalić optymalny jadłospis.

Sięgajmy też po płyny moczopędne – herbaty, ziołowe napary itp. Pomagają one udrożnić układ moczowy, a tym samym usunąć toksyny oraz drobinki piasku nerkowego z organizmu.   

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl