Rąbanie drewna - jak robić to bezpiecznie i jaką siekierę wybrać?

Rąbanie drewna - jak robić to bezpiecznie i jaką siekierę wybrać?

Drewno jest nadal głównie używane w gospodarstwach domowych do ogrzewania pieca lub kominka. Wiele osób staje przed zadaniem porąbania drewna na opał. Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i użyć odpowiedniego narzędzia. Pokażemy Ci, jak używać siekiery do cięcia drewna. Treść: Wiosna jest najlepszą porą roku do rąbania drewna. Drzewo po ścięciu będzie jeszcze wilgotne. Ułatwia to rozłupywanie drewna. Ponadto, odpowiednio ułożone i porąbane kawałki drewna będą miały wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć przed kolejnym sezonem grzewczym. Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • siekiera uniwersalna;
  • siekiera rozłupująca;
  • toporek;
  • obuwie ochronne;
  • rękawice robocze;
  • okulary ochronne.

Czego będziesz używał do rąbania drewna?

Siekiera jest najpopularniejszym narzędziem do cięcia drewna. To proste narzędzie, składające się z trzonka, głowicy i rękojeści, jest najlepsze do rozłupywania drewna. Podobne wzory znajdują się na wszystkich siekierach. Trzonek może być wykonany z drewna, włókna szklanego lub kompozytu, natomiast głowica zazwyczaj wykonana jest ze stali węglowej. Siekiery, które nadają się do rąbania drewna, można podzielić na różne typy. Siekiera uniwersalna, znana również jako siekiera gospodarska, jest przydatna do wielu zadań wokół domu. Modele uniwersalne można łatwo przenosić, są lekkie i łatwe w użyciu. Siekiera rozłupująca to świetny sposób na przyspieszenie pracy, zwłaszcza jeśli masz dużo drewna do porąbania. Ma dużą głowicę i długą, prostą rączkę. Siekiery rozłupujące są trwałe i solidne, ale mogą być bardzo ciężkie, więc nie każdy może ich używać. Siekiera jest doskonałym uzupełnieniem każdej z siekier. Chociaż jest lekka i przenośna, można nią ciąć tylko małe kawałki drewna.

siekiera

Jak ciąć drewno siekierą

Bezpieczeństwo ma zasadnicze znaczenie, gdy rąbiesz drewno siekierą. Tego typu praca może być niebezpieczna. Rozłupywanie drewna może powodować podrażnienia skóry i oczu, a siekiera może spaść Ci na stopy. Odzież ochronna jest niezbędna. Podczas pracy z drewnem należy zawsze nosić okulary ochronne, rękawice i twarde obuwie. Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do cięcia drewna. Co należy rąbać? Drewno powinno być cięte na stabilnym, szerokim pniaku. Następnie należy położyć go na płaskim, stabilnym podłożu. Powierzchnia nie powinna być miękka, gdyż zmniejszy to siłę uderzenia siekiery. Pniak, na którym ma być umieszczony kawałek drewna, powinien sięgać do kolan. 

Powinieneś znajdować się w bezpiecznym miejscu. Kawałek drewna powinien znajdować się co najmniej 40 cm od Ciebie. Najlepiej jest umieścić kawałek drewna na najbardziej zewnętrznej części pniaka. Jeśli nie trafisz w drewno, Twoje nogi będą w niebezpieczeństwie. Nigdy nie trzymaj porąbanego drewna. Proste uderzenia z góry na dół są najlepszym sposobem na rozłupanie drewna. Trzymaj siekierę w rękach za trzonek. Ugnij lekko kolana. Ostrze powinno uderzać w rdzeń drewna. Jeśli kawałek jest sękaty, celuj w sęk. Rozłup dużą kłodę kawałek po kawałku od krawędzi. Jeśli kawałek nie rozszczepi się przy pierwszym uderzeniu lub siekiera utknie w drewnie, możesz spróbować odwrócić kawałek i uderzyć go przeciwną stroną. To powinno spowodować rozszczepienie drewna w ten sposób. Musisz uważać, aby drewno nie spadło, gdy wymachujesz siekierą. Aby ułatwić sobie pracę, jeśli drewno jest bardzo twarde lub sękate, możesz użyć klinów. Możesz je wbić w drewno młotkiem lub siekierą, a następnie uderzać w nie siekierą, aby rozłupać drewno. 

Więcej przeczytasz na: https://blacharstwokrakow.com.pl/wszystko-o-drewnie/czjl/jak-prawidlowo-porabac-drewno-na-opal.html

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl