Rodzaje opatrunków na rany – czym się różnią?

Rodzaje opatrunków na rany – czym się różnią?

Dobór opatrunku na rany zależy przede wszystkim od ich charakteru, rozległości, głębokości oraz pochodzenia. Odpowiednie opatrunek na ranie stawia, że staną się one wolne od bakterii oraz zakażenia. Tradycyjne opatrunki, takie jak bandaże, kompresy z gazy czy plastry na rany Sprawdzają się w przypadku niedużych skaleczeń, zadrapań oraz otarć. Natomiast tak zwany opatrunki aktywny pozwalają nie tylko zabezpieczyć rany przed czynnikami zewnętrznymi, lecz także zapewnić jej odpowiednie środowisko niezbędne do szybkiej regeneracji uszkodzonej tkanki. Zalicza się do nich

  • Opatrunki hydrożelowe – pozwalają na utrzymywanie wilgoci w ranie. Stosuje się je w przypadku zabrudzonych Run, które mogą wówczas się oczyszczać. Można łączyć się także z opatrunkami specjalistycznymi, które zawierają srebro. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi infekcji.
  • Opatrunki żelowe – utrzymują wilgoć wybranie oraz oczyszczają ją. Często zawierają także substancji antybakteryjne. Stosowane są w przypadku rany z tkankami martwiczymi.
  • Opatrunki hydrokoloidowe– stosowane są w przypadku ran z małym wysięgiem. Opatrunek wchodzi w reakcję z wysięgiem rany, co prowadzi do powstania żelu, który pozwala na tworzenie się nowej tkanki oraz przyspiesza gojenie się rany. Opatrunki hydrokoloidowe stosowane są w przypadku ran powierzchownych.
  • Opatrunki hydrowłókniste – umożliwiają wchłanianie płynów, przez co stosuje się je w przypadku rany z dużym wysięgiem. Mogą być te odleżyny, rany zakażony, z przetokami oraz wynikające ze stopy cukrzycowej. Wyróżniając się miękką oraz luźną strukturą, przez co z łatwością można dopasować je do każdej rany. Opatrunek pozwala na przepuszczanie wilgoci.
  • Opatrunki alginianowe – skutecznie pochłaniają płyny, dlatego stosowane są podczas leczenia ran pod krwawiących kropka włókna alginianowe dodatkowo hamują krwawienie.
  • Opatrunki ze srebrem – wykazują działanie bakteriobójcze, nie tylko na powierzchni rany lecz także w jej środku. Umożliwiają tworzenie nieprzepuszczalnej bariery zarówno dla bakterii jak i wirusów. Tym samym zwiększa się efektywność gojenia. Opatrunki ze srebrem nie drażnią rany, a także dopasowują się do jej powierzchni. Zalecane są zwłaszcza w przypadku rano zakażonych, odleżynowych oraz stopy cukrzycowej. Nierzadko prowadzą do zabarwienia wysięgu na niebieski lub szary kolor, co jest normalną reakcją. Opatrunki ze srebrem mają postać opatrunków piankowych lub hydrowłóknistych.
  • Opatrunki siatkowe – stosowany w przypadku ran płaskich, powstałych w wyniku oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia. Używane są także w przypadku otarcia naskórka bez oznak infekcji. Przyspieszają gojenie się rany, pomagają oczyścić oraz zmniejszyć ból.
  • Opatrunki piankowe – umożliwiają oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego. Pianka bardzo ściśle przylega do skóry, przez Co uniemożliwia się zakażenie rany, blokując dostęp drobnoustrojom. Opatrunki piankowe zaleca się podczas leczenia ran o dużym oraz średnim wysięgu, a także ran powstałych w miejscach anatomicznie trudnych, na przykład okolicy stawów. Nie przepuszczają bakterii, ani płynów. Natomiast przepuszczają parę wodną oraz wodę.
  • Opatrunki jałowe – na ich powierzchni nie występują drobnoustroje, bakterii ani grzyby. Przed z opakowaniem przychodzą specjalny proces sterylizacji, prowadzący do zniszczenia mikroorganizmów
  • Opatrunki na odleżyny – dobierane są po uwzględnieniu stopnie odleżyn zgodnie ze skalą

Artykuł partnera

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl