Rotor rehabilitacyjny czy może zastąpić stacjonarny rower? Czym się różni?

Rotor rehabilitacyjny czy może zastąpić stacjonarny rower? Czym się różni?

Rotor rehabilitacyjny służy do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, zwłaszcza w procesie przywrócenia im pełnej sprawności. Nie tylko pomaga zwiększyć ich sprawność, ale jednocześnie przeciwdziała zanikowi mięśni, co jest problemem zwłaszcza osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby.

Rotor rehabilitacyjny umożliwia wykonywanie ćwiczeń w domu, przez co łatwiej z niego korzystać osobom, które mają problem z chodzeniem. To niewielkie urządzenie, które zajmuje mało miejsca, a jednocześnie pozwala wykonać wiele uniwersalnych zestawów treningowych.

Rotor rehabilitacyjny - jak go używać?

Rotor rehabilitacyjny to sprzęt używany zarówno w szpitalach, centrach rehabilitacji, jak i w domu. Jest bardzo prosty w obsłudze i bardzo dobrze sprawdza się przy m.in. porażeniu kończyn dolnych lub górnych na skutek udarów, wylewów, choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego. Należy pamiętać, że ćwiczenia z zastosowaniem rotora są uzupełnieniem kompleksowego procesu rehabilitacji. Nie są wskazane dla osób sprawnych, które mogą pracować ze znacznie większym obciążeniem. To trening, który powinien być wdrażany pod kontrolą specjalisty - lekarza lub rehabilitanta.

Rotor rehabilitacyjny jest odmianą stacjonarnego roweru, więc trening przebiega bardzo podobnie. W zależności od potrzeb można wybrać te urządzenia, które mają dodatkowy mechaniczny system oporu. Pozwala on na dopasowanie obciążeń do aktualnej kondycji ćwiczącej osoby. Nowoczesne maszyny do treningu aktywnego i pasywnego są w stanie uruchomić mięśnie ćwiczącej osoby, nawet przy chorobach w zaawansowanym stadium.

Ćwiczenia wykonywane z pomocą urządzenia pozwalają na budowanie siły mięśniowej, sprzyjają poprawie krążenia w obrębie kończyn, a także stymulują układ nerwowy. Co równie ważne, w przypadku niektórych schorzeń - poprawiają ruchomość stawów, a przez to ogólną kondycję fizyczną używającej go osoby.

Rotor a rower stacjonarny

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do roweru stacjonarnego, rotor gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim osobom po kontuzjach, urazach czy tym, które cierpią na przewlekłe schorzenia. Ćwiczenia aparatu ruchu wymagają wzmożonej uwagi, aby maksymalnie wykorzystać efekty wysiłku fizycznego. To niepozorne, wbrew pozorom urządzenie, umożliwia też, za pomocą niewielkich modyfikacji ćwiczenie stawu barkowego. W ten sposób można przeprowadzić zarówno uniwersalny trening obwodowy, jak i skupić się na odseparowanych grupach mięśni. Jest to niemożliwe w przypadku tradycyjnego roweru stacjonarnego, wykorzystywanego głównie w celu spalenia kalorii i zrzucenia zbędnych kilogramów.

 

Materiał zewnętrzny

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl