Smakuj kawę jak profesjonaliści! Poznaj sztukę degustacji kawy

Smakuj kawę jak profesjonaliści! Poznaj sztukę degustacji kawy

Pierwszym krokiem do degustacji kawy jest wybór odpowiedniej mieszkanki ziaren. Możemy doszukiwać się w niej aromatów owoców, kwiatów, przypraw czy ziół. Jednak, aby odkryć wszystkie niuanse, jakie kryje kawa, warto poznać zasady cuppingu. Sprawdź, jak prawidłowo degustować kawę. Poczuj się jak profesjonalni kiperzy.

Czym jest cupping?

Cupping to technika degustacji kawy, która pomaga określić posmak napoju. Najlepszymi rodzajami kaw do degustacji są Espresso i Americano, czyli napoje bez słodkich dodatków. Cupping nie tylko jest dobrą zabawą, lecz przede wszystkim pozwoli nam wyrobić zdanie na temat określonej mieszanki kaw. Oprócz jakości ziaren, pochodzenia, procesu przetwarzania, ważny jest również sposób jej podawania – najlepiej w filiżankach lub szklankach termicznych, które dłużej utrzymują ciepło. Aby stać się profesjonalnym degustatorem kawy, potrzeba wielu lat praktyki, jednak cupping może stać się sposobem na spędzanie czasu z bliskimi, którzy podzielają pasję do dobrej kawy. A jak profesjonalni kiperzy oceniają walory kawy?

Sztuka picia kawy, czyli jak prawidłowo degustować kawę?

Prawdziwi degustatorzy kawy muszą odpowiednio przygotować się do degustacji. Cupping najlepiej przeprowadzać w godzinach porannych, czyli ok. 10.00, lub po południu, ok. godz. 16.00. Dlaczego pora dnia jest tak ważna? W tym czasie jesteśmy najbardziej wyczuleni na zapach i smak. W dniu degustacji kawy zaleca się unikać jedzenia pikantnych potraw, które mogą zaburzyć doznania smakowe. Profesjonaliści na wstępie oceniają wygląd i jakość ziarna kawy, następnie mielą je i parzą ok. 4 minuty. Aromat ocenia się od razu po zalaniu kawy gorącą wodą. Następnie określa się posmak napoju, czyli poziom goryczy, kwaskowatości, słodkości i innych dodatkowych nut. Co ciekawe, degustując kawę, należy siorbać, aby kawa rozprowadziła się po całej jamie ustnej. Warto próbować różne rodzaje kaw i zapisywać na kartce wyczuwalne posmaki. Cupping może wydawać się skomplikowanym procesem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy amator kawy przygotował różne napoje i wybrał najlepszy dla siebie.

Americano, Ristretto, Frappe – rozsmakuj się w znakomitych kawach!

Americano, czyli po prostu delikatna czarna kawa bez dodatków jest bardzo często wybierana przez degustatorów.

Jak smakuje Americano?

Kawa w stylu Americano jest subtelniejsza w smaku niż Espresso, idealna dla miłośników delikatnych napojów. Jedną z propozycji jest NESCAFÉ AZERA AMERICANO, czyli połączenie wysokiej jakości kawy rozpuszczalnej z drobno zmielonymi ziarnami Arabiki i Robusty.

Spróbuj też Ristretto – czyli tzw. „krótkie Espresso”

Ristretto to kawa określana jest jako „krótkie Espresso”, jednak z mniejszą zawartością kofeiny. Do przygotowania Ristretto wykorzystuje się mniej wody niż w przypadku prawdziwego espresso, dzięki czemu jest bardziej intensywna w smaku, gęsta i ciemna. To doskonała propozycja dla koneserów kawy, którzy gustują w intensywnych smakach.

Orzeźwiająca kawa mrożona Frappe – jak je zrobić?

Natomiast wielbiciele delikatniejszych napojów mogą przygotować pyszne, orzeźwiające Frappe. Ta mrożona kawa jest idealna na letnie upały! Jak zrobić doskonałe Frappe? Będziemy potrzebować 2 łyżeczek kawy (np. NESCAFÉ Classic), 2 łyżeczek cukru, kostek lodu, wody i mleka. Frappe wyróżnia się wśród kaw sposobem przygotowania. Należy wsypać do szklanki kawę, dodać cukier, dolać 30 ml wody i spienić przy pomocy shakera lub miksera. Dodajemy kostki lodu i uzupełniamy wodą lub mlekiem. Niezależnie od tego, jaką kawę przygotujemy, dobrze jest skupić się na jej wyjątkowym aromacie i smaku. Każda jest inna – warto wybrać swoją ulubioną i delektować się nią w zaciszu domowym.

Artykuł partnera

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl

 

Warto zobaczyć