Soczewki kontaktowe o mocach dodatnich - jakie wady wzroku korygują?
Szkła kontaktowe stosuje się do korekcji różnych wad wzroku, np. dalekowzroczności. U osób, które mają problem z niewyraźnym widzeniem obiektów zarówno z daleka, jak i z bliska, korzysta się z soczewek o mocach dodatnich. Ogniskują one promienie świetlne dostające się do oka na siatkówce, co gwarantuje wyostrzenie wzroku.
Soczewki kontaktowe - jak działają?
Soczewki kontaktowe stosuje się do korekcji różnych wad wzroku. Wykonane są z delikatnego materiału, który dostosowuje się do kształtu oka. Szkła kontaktowe umieszcza się bezpośrednio na rogówce i w zależności od ich rodzaju, nosi się przez jeden dzień lub dłużej. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku, co oznacza, że przed snem należy je wyrzucić do kosza, aby rano założyć nową parę. Szkła kontaktowe miesięczne używa się przez 30 dni. Wymagają one codziennego mycia specjalnym płynem oraz przechowywania w pojemniku. Soczewki Ultraflex to rodzaj szkieł kontaktowych wykonanych z nowoczesnych i lekkich materiałów, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. Dzięki temu nie odczuwa się ich na oku, co znacznie zwiększa komfort ich noszenia.
Soczewki kontaktowe o mocach dodatnich a dalekowzroczność
Soczewki miesięczne czy jednodniowe mają różną moc, którą wykorzystuje się do leczenia określonych wad wzroku. Szkła kontaktowe o mocach dodatnich stosuje się do korekcji dalekowzroczności. Wada wzroku powoduje, że światło dostające się do oka, skupia się za siatkówką, a nie jak w przypadku zdrowego oka - na siatkówce. Dzięki zastosowaniu soczewek kontaktowych wypukłych o mocach dodatnich, nadmiernie rozproszony obraz ogniskuje się w odpowiednim miejscu, co powoduje ostre widzenie.
Dalekowzroczność - na czym polega wada wzroku?
Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, to wada wzroku, która objawia się niewyraźnym i zamglonym obrazem obiektów oddalonych, jak i takich z bliskiej odległości. U dalekowidzów widziany obraz powstaje dopiero za siatkówką, czego efektem jest nieostre widzenie. Nadwzroczność mierzona jest w dioptriach i w zależności od natężenia wady, okulista dobiera odpowiednie soczewki kontaktowe oznaczone symbolem plus.
Soczewki kontaktowe na dalekowzroczność - zalety
Zaletą soczewek kontaktowych jest przede wszystkim wygoda i komfort noszenia. Soczewki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które na stałe chcą zrezygnować z tradycyjnych okularów bądź są aktywne fizycznie. Szkła kontaktowe bowiem nie parują, ani nie wypadają z oczu, dzięki czemu można w nich uprawiać ulubione sporty, jak: bieganie, sztuki walki, wspinaczka, gimnastyka, taniec czy jazda na rowerze.
Materiał zewnętrzny