Soczewki kontaktowe – pierwsze kroki

Soczewki kontaktowe – pierwsze kroki

Zastanawiasz się nad zakupem soczewek kontaktowych? Słusznie, to bardzo skuteczny sposób korekcji wzroku, który wybiera coraz więcej osób, rezygnując dla nich z okularów lub stosując jako ich uzupełnienie. Która opcja jest najwłaściwsza? Spróbujemy odpowiedzieć.

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Liczbę osób, które potrzebują korekcji wzroku liczyć możemy, w samej tylko Polsce, w milionach. Dla większości z nich pierwszym i jedynym wyborem będą okulary korekcyjne. To oczywiście bardzo skuteczny sposób na poprawę jakości widzenia, ale przecież nie jedyny. Drugie pod względem popularności są soczewki kontaktowe. To wyrób medyczny, bezpieczny dla narządu wzroku, bardzo funkcjonalny, wielokrotnie też bardziej przyjazny w użytkowaniu, niż okulary.

Kto może nosić soczewki kontaktowe? Też służą one do korygowania wszystkich najpopularniejszych wad wzroku. Dalekowzroczność i krótkowzroczność korygują soczewki sferyczne, astygmatyzm soczewki sferyczne, a z kolei dla prezbiopów – osób borykających się ze starczowzrocznością – przeznaczone są soczewki progresywne. Nosić mogą je prawie wszyscy. Przeciwwskazania są stosunkowo rzadkie, a obejmują niektóre schorzenia narządu wzroku, choroby (jak pewne stadia cukrzycy czy nadciśnienia), a także alergie na materiały, z których wykonywane są soczewki albo na roztocza, kurz, pyłki.

Ostateczną decyzję o tym, czy możemy nosić soczewki kontaktowe, podejmuje się podczas wizyty u specjalisty – lekarza okulisty albo optometrysty. W czasie badania wzroku zostaje określona zarówno możliwość noszenia soczewek, jak i dopasowana ich moc i rodzaj, w zależności od wady. Tu mała uwaga – nie można dobierać soczewek kontaktowych na podstawie recepty na okulary. Ta na soczewki może podawać inne parametry, niż dla szkieł korekcyjnych. Optometrysta poinformuje nas też o tym, jakie są rodzaje soczewek kontaktowych w zależności od tego, jak długo można je nosić.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Nie wszystkie soczewki są dla każdego. Różnią się one materiałem wykorzystanym do ich wytworzenia, miękkością, tlenoprzepuszczalnością. Możemy wyróżnić dwa główne typy soczewek kontaktowych, biorąc pod uwagę to, jak długo mogą one być noszone oraz używane.

Mamy więc soczewki jednodniowe (opisane na stronie https://www.alesoczewki.com/soczewki-jednodniowe), które uważane są za wyjątkowo bezpieczne i przyjazne dla oka. Wykonane z miękkiego materiału, bardzo delikatne, dosłownie nieodczuwalne na oku. Ten rodzaj soczewek polecany jest np. osobom z wrażliwymi oczami, skłonnymi do podrażnień, a także pracującymi w wymagającym środowisku, które nie pozostaje bez wpływu na stan soczewek. Zakładane są rano, a wieczorem zdejmowane i wyrzucane. Nie trzeba więc stosować w ich przypadku żadnych czynności pielęgnacyjnych. Można ich używać jako jedynego sposobu korekcji wzroku albo też – co jest popularnym rozwiązaniem – uzupełniająco do okularów. Zakładając np. na specjalne okoliczności, w czasie których okulary nie są mile widziane. Może to być np. jakaś uroczystość, sesja zdjęciowa, ale także mecz piłki nożnej i ogólnie uprawianie sportu i aktywność fizyczna, w tym również pływanie.

Innym rodzajem soczewek są te, które można nosić dłużej niż jeden dzień – o przedłużonym trybie. Najpopularniejsze wśród nich są soczewki miesięczne (https://www.alesoczewki.com/soczewki-miesieczne) które mogą być używane przez 30 dni i dwutygodniowe – te z kolei nosimy do 14 dni. Takie soczewki wymagają już pielęgnacji. Po zdjęciu należy je przemyć odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym i schować do pudełeczka z płynem. Jeśli nosimy soczewki o różnych mocach, to dobrą praktyką jest stosowanie pudełeczek podpisanych, by nie założyć prawej soczewki na lewe oko, czy odwrotnie.

Soczewki miesięczne nie tylko mogą być noszone przez 30 dni, ale nawet przez 30 dni bez przerwy. W takim wypadku mówimy o soczewkach kontaktowych typu dzień i noc – bo na noc nie są zdejmowane i można w nich normalnie spać. Dodajmy dla jasności, że optometryści nie polecają aż tak długiego noszenia soczewek bez przerwy i sugerują ich zdejmowanie co kilka dni, celem oczyszczenia z pozostałości białkowych i zabrudzeń. Podobną możliwość dają soczewki dwutygodniowe. Je również nosi się przez 14 dni, zdejmując wieczorem i odpowiednio przechowując. I również w tym przypadku możliwe jest noszenie w trybie przedłużonym, ale już nie przez 14 dni, a przez 7. Stąd też czasem określa się je jako „soczewki tygodniowe” (ich opis znajduje się na stronie https://www.alesoczewki.com/soczewki-tygodniowe).

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl