Srebrne monety, czyli więcej niż myślisz

Srebrne monety, czyli więcej niż myślisz

Gdy zostanie rzucone hasło “srebrne monety” większość osób w pierwszej chwili pewnie pomyśli o pałętających się po portfelu tradycyjnych dziesięciogroszówkach, pięćdziesięciogroszówkach czy złotówkach. Są one zdecydowanie najpopularniejszą formą srebrnych monet, z jaką mamy styczność na co dzień. Jednak nie jest to jedyny rodzaj, w jakim możemy je spotkać. Oprócz tradycyjnych monet występują też srebrne monety kolekcjonerskie oraz numizmatyczne. Czym one są i czym różnią się od monet brylujących w naszym portfelu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Srebrne monety kolekcjonerskie

Oprócz monet stricte użytkowych, znajdziemy także monety kolekcjonerskie, inaczej okolicznościowe. Rróżnią się one od tradycyjnych przede wszystkim wagą, próbą kruszca oraz wybitą na nich postacią. Najczęściej monety kolekcjonerskie są zdobione na cześć ważnych osób lub wydarzeń. Oczywiście zdarzają się także monety zawierające różne symbole, w tym podobizny zwierząt. NBP, który jako jedyny ma prawo emisji monet okolicznościowych na terenie Polski, określa je jako:

Do monet okolicznościowych zaliczają się:

  • monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra,
  • monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

Monety kolekcjonerskie mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub drewna, nadruki wykonane w technice tampondruku czy nadrukowane obrazy hologramowe. Monety kolekcjonerskie są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły.” Takie monety można zakupić np. na mennica-krakowska.pl

Srebrne monety kolekcjonerskie cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko w środowisku osób skupionych na ich zbieraniu. Zdarzają się pojedyncze emisje, które sprowadzają przed NBP tłumy osób w celu zakupu egzemplarza z danej kolekcji. Podczas sprzedaży monet z podobizną Jana Pawła II czy Sokoła Wędrownego przed mennicą można było spotkać kolejki wyczekujących osób.

srebrna moneta

Srebrne monety - PRL

Oprócz wydawanych na bieżąco monet okolicznościowych, równie wartościowym okazem są monety zaliczane do numizmatycznych. Są to historyczne egzemplarze, które występowały we wcześniejszych latach i obecnie ich produkcja nie jest kontynuowana. Do tej kategorii zaliczamy między innymi srebrne monety z PRLu.

Za czołowego przedstawiciela monet z tego przedziału historycznego możemy uznać srebrną monetę XXX lat PRL, rocznik 1974. Waży ona 14.5 grama oraz jest wybita w próbie srebra o wysokości 625.  Ze względu na jej stosunkowo niską próbę jej cena także jest proporcjonalnie niższa od monet z wyższym wskaźnikiem. Jednak dzięki okazyjnej cenie nadal pozostaje ona jedną z najchętniej i najczęściej kupowanych monet z okresu PRLu oraz numizmatycznych monet okolicznościowych w skali Polski.

Srebrne monety - przedwojenne

Do popularnych rodzajów monet numizmatycznych możemy zaliczyć nie tylko te z czasu PRLu. Do jednych z najchętniej kupowanych egzemplarzy zaliczamy różnorodne srebrne monety z okresu przedwojennego. Większość z nich ma wysoką wartość dla kolekcjonerów ze względu na moment ich powstania oraz symbole, jakie przedstawiają oraz przywołują.

Zarówno monety przedwojenne, z czasu PRLu, jak i te z innych okresów historycznych mają nie tylko dużą wartość sentymentalną dla kolekcjonerów. Ich wycena na ogół sięga kilkuset złotych, w zależności od stanu, w jakim je zachowano. Dlaczego? Monety są uznawane za historyczny artefakt niosący ze sobą przesłanie kulturowe. W obiegu kolekcjonerskim są niezwykle cenne oraz wartościowe. Każda z monet przedstawia własną historię, którą możemy umieścić na czasowej sinusoidzie.

Z kolei monety okazjonalne, których emisje na bieżąco prowadzi NBP, oprócz wyżej wymienionych właściwości, są także dobrym sposobem inwestycji w srebro. Dokonując ich zakupu, można liczyć na przyszłościowy wzrost wartości i idący za tym zysk. Monety kolekcjonerskie mogą być też używane w ogólnym obiegu jako środek płatniczy. Ich wartość rynkowa pokrywa się z wybitą nomenklaturą, z kolei ich wartość kolekcjonerska zależy od próby, wagi, przedstawionej postaci czy okresu, w jakim ma zostać sprzedana.

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl