Wentylator stojący - co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

Wentylator stojący - co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

Klimat w Polsce w okresie letnim jest bardzo uciążliwy głównie ze względu na wysokie temperatury, dlatego już na kilka tygodni wcześniej warto zadbać o wentylator stojący. Zastanawiasz się, jaki wentylator do domu sprawdzi się najlepiej? To zależy od twoich wymagań i wielkości pomieszczenia.

Najtańsze jednostki dostępne są w sklepach już za kilkadziesiąt złotych, jednak ich jakość nie jest zadowalająca. Dobry wentylator powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów oraz posiadać moc, dzięki której będzie można go używać w każdym domowym pomieszczeniu.

Jaki wentylator stojący wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju wentylatora zależy od tego, czego potrzebujesz ty i twoja rodzina. Wiele jednostek jest w stanie zapewnić skuteczne obniżenie temperatury o kilka stopni w porównaniu do wartości panującej na zewnątrz, ale nie wszystkie są bezpieczne dla dzieci i estetyczne.

Wentylator biurkowy to najmniejsze urządzenie. Cechuje się niewielką wydajnością, ponieważ najczęściej może korzystać z niego jedna lub maksymalnie dwie osoby jednocześnie. Jednostka ta jest bardzo kompaktowa - niewielkie rozmiary sprzyjają przenoszeniu i swobodnemu ustawianiu w dowolnym miejscu. Wentylatory biurkowe najczęściej nie mają regulacji wysokości, dlatego decydując się na taki model zadbaj, aby był wyposażony w funkcję automatycznej oscylacji, dzięki której urządzenie będzie schładzać wybraną część pomieszczenia.

Wentylator podłogowy to najbardziej klasyczne urządzenie. Ma znacznie bardziej masywną konstrukcję niż wentylator biurkowy i jest większy, dlatego trudniej jest go przenosić. Tego typu wentylatory posiadają regulację wysokości i kąta nachylenia, okrągłą tarczę, duże śmigło, a nawet najprostsze i najtańsze modele zwykle są wyposażone w co najmniej trzystopniową regulację mocy oraz funkcję ruchu obrotowego.

Wentylator kolumnowy to jeden z najdroższych modeli wentylatorów stojących, ale cena idzie w parze z jakością. Smukła budowa i designerskie wykończenie sprawiają, że ten wentylator możesz postawić w nowoczesnym salonie, zyskując jednocześnie urządzenie chłodzące i oryginalną ozdobę. Wentylator kolumnowy zajmuje niewiele miejsca, przez co jest dobrą opcją nawet do niewielkich pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator stojący?

Wybierając wentylator stojący w pierwszej kolejności powinieneś kierować się jego parametrami technicznymi, dopiero później designem i wyglądem. Do cech, na które warto zwrócić uwagę należą:

  • moc wentylatora - im większa, tym lepsza, szczególnie, jeżeli chcesz schłodzić pomieszczenie o dużej powierzchni. Duża moc wiąże się jednak z większym zużyciem energii.
  • wydajność wentylatora - to parametr, którego wartość podaje się w metrach sześciennych na godzinę, a określa on, jak dużą kubaturę wnętrza można schłodzić w ciągu jednej godziny. Im większa jest wydajność, tym krótszy będzie czas schładzania pomieszczenia.
  • funkcjonalność wentylatora - zależy od wybranego modelu. Niemal standardem jest trzystopniowa regulacja prędkości, ale nie wszystkie jednostki ją posiadają. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w więcej niż trzy stopnie prędkości, możliwość włączenia opcji ruchu obrotowego przy każdym stopniu oraz sterowanie za pomocą pilota. Przydatny jest również programator z wyświetlaczem, który umożliwia zaprogramowanie urządzenia na działanie, np. przez konkretną ilość czasu.

Warto też zwrócić uwagę na takie cechy jak emitowany hałas (wartość podawana w dB), materiał wykonania oraz renomę producenta. Szczególnie dwie ostatnie mogą świadczyć o czasie niezakłóconego działania urządzenia.

Co zamiast wentylatora stojącego?

Wentylatory stojące, chociaż są bardzo praktyczne i przystępne cenowo, nie zawsze stanowią najlepsze rozwiązanie. Jeżeli masz dzieci, zainteresują cię wentylatory bezłopatkowe. Te urządzenia nie posiadają tradycyjnego śmigła i zbierającej kurz obudowy, dlatego są bezpieczniejsze dla dzieci i alergików. Dodatkowo łatwo się je czyści, są estetycznie wykonane i cicho pracują, dzięki czemu mogą działać nawet w sypialni i nie zakłócą twojego snu.

Coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są klimatyzatory, czyli jednostki, które schładzają pomieszczenie o dowolnej kubaturze. Klimatyzator pozwala na utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury, wymaga jednak stałego montażu jednostki wewnętrznej na ścianie oraz systemu odprowadzającego ciepłe powietrze na zewnątrz. Ceną za wygodę chłodzenia jest większy pobór energii.

Alternatywą dla wentylatorów są też klimatyzery. Te urządzenia do schładzania powietrza wykorzystują wodę. Przepuszczenie powietrza przez wilgotny materiał nie tylko ochładza je, ale również nawilża, co podnosi komfort przebywania w domu. Klimatyzery mogą być stosowane w małych i średnich pomieszczeniach, których wielkość nie przekracza 30 m, w większych ich wydajność znacznie spada. W porównaniu do klimatyzatora są bardziej energooszczędne i ekologiczne - nie wytwarzają freonu.

 

Artykuł sponsorowany

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl