Zakwaszenie organizmu - jak się objawia?

Zakwaszenie organizmu - jak się objawia?

Organizm, aby mógł prawidłowo funkcjonować,  powinien pozostawać w homeostazie. Oznacza to, że muszą w nim panować możliwie najkorzystniejsze warunki, bez zbędnych zachwiań i gwałtownych zmian. Warunki te dotyczą niemal wszystkiego - składników odżywczych, ciśnienia krwi, zawartości wody czy wreszcie równowagi kwasowo-zasadowej. Coraz częściej mówi się wręcz o allostazie - stanie elastycznej równowagi, przystosowanej do dowolnego położenia i sytuacji organizmu. Coraz częściej poruszanym na forach dietetycznych i zdrowotnych tematem jest także zakwaszenie organizmu. To zaburzenie równowagi pH na stronę kwasową, będące najczęściej skutkiem nieprawidłowej diety, zawierającej wiele produktów przetworzonych. Zakwaszenie wpływa na gorsze samopoczucie i może stać się przyczynkiem wielu chorób. Co warto o nim wiedzieć, żeby w porę rozpoznać jego główne objawy?

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Zakwaszenie organizmu dość trudno jest rozpoznać, dlatego, że jego objawy są niespecyficzne. Oznacza to, że mogą być wspólne dla zakwaszenia i wielu innych dolegliwości. Nadmiar kwasów działa niekorzystnie na tkanki i zaburza środowisko przebiegu wielu procesów enzymatycznych. Warto pomyśleć o teście na zakwaszenie po zauważeniu u siebie następujących objawów:

- nerwowość, drażliwość, pobudzenie bez możliwego do wskazania powodu,
- powracające zapalenia jelit,
- biegunki i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- pieczenie dróg moczowych, nawracające infekcje,
- zapalenia dziąseł i odnawiające się zajady,
- sucha, wrażliwa skóra w miejscach, które powinny się najsilniej pocić,
- słabe włosy, rozdwajające się, suche, łamliwe paznokcie,
- tendencja do skurczów mięśniowych,
- zapalenia ścięgien,
- postępująca osteoporoza,
- promieniujące i migrujące bóle stawów.

Wszystkie te objawy, podobnie jak samo zakwaszenie, dotyczą całego organizmu człowieka i zwykle występują w większych grupach. Sama osteoporoza nie jest raczej skutkiem zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, ale już osteoporoza w połączeniu z łamliwymi paznokciami, słabymi, wypadającymi włosami, bólami stawów i notorycznym rozdrażnieniem może na nie wskazywać.

zakwaszenie organizmu dieta

Objawy zakwaszenia organizmu - test

Wstępny, przesiewowy test na zakwaszenie organizmu może mieć postać dostępnego w Internecie kwestionariusza. To nic innego, jak zbiór objawów, które tworzą razem wynik prawdopodobnego zakwaszenia. Jednak aby wiedzieć, czy równowaga kwasowo-zasadowa organizmu na pewno została zakłócona, należy wykonać kilkukrotne w ciągu dnia pomiary pH moczu papierkiem lakmusowym. Z otrzymanych pomiarów należy stworzyć wykres. Jeśli jego linia jest prosta lub lekko się wznosi, wynik świadczy o zakwaszeniu. Jeśli ma zygzakowaty, zmienny kształt - wszystko prawdopodobnie jest w porządku.

Objawy zakwaszenia organizmu u dziecka

W dzieci dość rzadko dochodzi do zakwaszenia organizmu, które stanowi głównie wynik nieprawidłowej diety, utrzymywanej przez dłuższy czas. Aby mu zapobiec, warto dbać o prawidłowe, zbilansowane posiłki dziecka i od najmłodszych lat edukować je w kwestii właściwie dobranych posiłków i znaczenia nieprzetworzonego, naturalnego pożywienia w diecie. Oczywiście nie wystarczy przekazywać dziecku suche regułki i informować je o zasadach - najlepiej być dla niego przykładem. Jeśli cała rodzina odżywia się w zbilansowany, zdrowy sposób, dzieci przejmą te nawyki jako coś naturalnego.

A jak objawia się zakwaszenie organizmu u dziecka? Bardzo podobnie, jak u dorosłych. Dziecko jest rozdrażnione, ma złe samopoczucie, problemy z paznokciami, słabe włosy, w kącikach jego ust często tworzą się zajady. Zaniedbane i nasilające się zakwaszenie może doprowadzić do poważnych chorób!

Objawy zakwaszenia organizmu - forum

O objawach zakwaszenia organizmu, wykonywaniu testu oraz diecie zasadowej, alkalizującej organizm i znoszącej efekty zakwaszenia, można z powodzeniem podyskutować na forum internetowym o prozdrowotnej tematyce. - np. tutaj Doświadczenia innych osób mogą się stać szczególnie cennym źródłem przepisów na prawidłowe posiłki lub motywacji do dalszego pilnowania diety.

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl

 

Warto zobaczyć