Co pomoże na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu po porodzie jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet w tym okresie. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiednim podejściu może szybko i całkowicie ustąpić. Warto poznać skuteczne sposoby na zwalczenie tego problemu.
Skąd problem z nietrzymaniem moczu?
Choć wydaje się, że to przypadłość typowa raczej dla ludzi starszych, to jednak bardzo często dotyka także młode kobiety w okresie ciąży i po porodzie. W ogóle inkontynencja częściej dotyczy pań niż panów, a to ze względu na odmienną fizjologię, w tym także właśnie przechodzone ciąże i porody. Nietrzymanie moczu po porodzie pojawia się bardzo często. Ma to związek z kilkoma czynnikami.
Jednym z nich jest sam fakt rosnącego brzucha, obecność rozwijającego się w nim dziecka i obciążenia organizmu dodatkowymi kilogramami. Kopiące dziecko często uciska na pęcherz moczowy, wywołując uczucie parcia. Obecne w jamie brzusznej narządy muszą także nieco zmienić swoje ułożenie, by zrobić miejsce dla rozwijającego się płodu.
Organizm kobiety w czasie ciąży zaczyna wytwarzać także hormony wpływające na elastyczność tkanek i mięśni. Z tego powodu stają się one bardziej rozluźnione, by ułatwić przyjście dziecka na świat. Jest to oczywiście niezbędne, ale z drugiej strony nie pozostaje bez wpływu na zdolność utrzymania moczu przez osłabione mięśnie. To właśnie jedna z przyczyn inkontynencji po porodzie.
Skąd nietrzymanie moczu po porodzie?
Tak, jak dziecko nie urośnie i nie urodzi się w ciągu tygodnia, tak też organizm matki nie wróci natychmiast do stanu sprzed ciąży. Musi minąć trochę czasu, zanim mięśnie wrócą do swojej pierwotnej formy. A trzeba dodać, że szczególnie mięśnie dna miednicy w czasie porodu są narażone na duży wysiłek i rozciąganie. Jednocześnie ten sam zespół mięśni odpowiada za udane życie intymne, przebieg porodu, ciążę, ale i oddawanie moczu. Dlatego po porodzie mogą pojawić się problemy z utrzymaniem zawartości pęcherza. Na szczęście zwykle jest to stan przejściowy i można przyspieszyć całkowity powrót do zdrowia, dokładając odrobinę starań.
Jak wyleczyć nietrzymanie moczu i poprawić swój komfort?
Przede wszystkim warto zapoznać się ćwiczeniami mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z nietrzymaniem moczu po porodzie. Poza tym jest nieinwazyjny, nie wymaga stosowania leków ani żadnych dodatkowych sprzętów do ćwiczeń. Wystarczy jedynie świadomość, jak napinać i rozluźniać tę konkretną grupę mięśni. Jak je zlokalizować? Najłatwiej wyobrazić sobie, że podczas oddawania moczu, przerywamy tę czynność. Takie napinanie i rozluźnianie mięśni warto powtarzać w kilku seriach każdego dnia. Zwykle potrzeba około 3 miesięcy, by przywrócić całkowitą kontrolę nad pęcherzem po porodzie. U osób, które z innego powodu mają taki problem, również można zaobserwować znaczną poprawę. Jedynie w skrajnych przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
Trenowanie mięśni dna miednicy wymaga czasu, a zanim uda się osiągnąć pożądany efekt, warto zrobić coś, by poprawić swój komfort na co dzień. Nietrzymanie moczu nie musi oznaczać wstydu i rezygnacji z niektórych aktywności. Z pomocą przychodzą artykuły higieniczne przeznaczone właśnie dla osób z nietrzymaniem moczu o różnym stopniu nasilenia. Tego typu wkładki mają odpowiednią chłonność. Dodatkowo są bardzo cienkie i niezauważalne pod ubraniem oraz pochłaniają nieprzyjemny zapach, dlatego zapewniają maksimum wygody i przywracają pewność siebie.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu
Artykuł zewnętrzny