Co to jest multiroom i jakie niesie ze sobą korzyści?

Co to jest multiroom i jakie niesie ze sobą korzyści?

Któż nie lubi spędzić leniwego popołudnia we własnym łóżku czy w ulubionym fotelu, przed włączonym telewizorem, w którym można oglądać co tylko się zechce? Oglądanie programów telewizyjnych jest ulubioną formą relaksu wielu Polaków - zarówno tych bardzo młodych, jak i tych całkiem starych. Osoby w różnym wieku mają jednak różne zainteresowania i potrzeby - w związku z tym nawet jeśli cała rodzina zasiądzie wspólnie przed jednym ekranem czasem problematyczne jest znalezienie takiego programu w TV, który zadowoliłby wszystkich. Na szczęście obecnie w wielu domach znajduje się więcej niż jeden odbiornik telewizyjny, a w dodatku operatorzy telewizyjni umożliwiają odbiór na każdym ekranie innego kanału - i to w ramach jednego abonamentu. Taka usługa nosi nazwę multiroom i w tej chwili jest oferowana dość powszechnie! Co warto na jej temat wiedzieć?

Co to jest multiroom?

Multiroom to specjalna usługa, jaką mogą zagwarantować swoim klientom operatorzy telewizyjnej platformy satelitarnej lub telewizji kablowej, a która umożliwia legalny odbiór w tym samym czasie 2 albo nawet więcej kanałów platformy satelitarnej czy telewizji kablowej na różnych odbiornikach, lecz w ramach tego samego abonamentu. Oznacza to więc, że jeśli w domu są 3 odbiorniki TV, a każdy umieszczony w innym pokoju, to w salonie rodzice swobodnie mogą oglądać jakiś film przygodowy, podczas gdy syn w pokoju obok będzie oglądać mecz, a jego siostra w swojej sypialni obejrzy komedię romantyczną. Usługę Multiroom wprowadziła do Polski CYFRA+, która jako pierwsza zaoferowała swoim klientom podobną możliwość. Za jej przykładem poszli jednak i inni. 

Zobacz również: Multiroom audio - realizacje firmy Nautilus >>

Jak podłączyć multiroom?

Podłączanie usługi Multiroom uzależnione jest od tego, z jakim operatorem współpracujemy. Każdy posiada bowiem dokładne, oddzielne wytyczne związane z właściwym postępowaniem w czasie podłączania. Na szczęście wszystkie wymagania można bez trudu znaleźć na stronie operatora - wraz z informacjami co trzeba zamówić i jak to podłączyć. 

co to jest multiroom

Cyfrowy Polsat Multiroom

Cyfrowy Polsat Multiroom pozwala na cieszenie się tym samym pakietem kanałów na nawet 4 telewizorach w domu. Żeby jednak mieć podobną możliwość należy najpierw zaopatrzyć się w stosowne elementy - dekoder podstawowy z kartą dekodującą, dekoder dodatkowy z kartą dekodującą oraz podpięcie obydwu dekoderów do sygnału satelitarnego. Dekodery można podpiąć do różnych anten, albo też do jednej przy użyciu stosownego kabla - konwertera twin lub quad. Wszystkie dekodery muszą też zostać indywidualnie aktywowane przy pomocy karty z dekodera podstawowego. Po włożeniu jej do dekodera dodatkowego wystarczy zaczekać na potwierdzenie odbierania sygnału. 

NC Plus Multiroom

Nieco inny sposób postępowania dotyczy na przykład platformy NC+. Ta platforma umożliwia wybór albo wersji Standard, albo Premium. NC Plus Multiroom Standard wymaga doprowadzenia sygnału z anteny satelitarnej, a także posiadania połączenia w sieci lokalnej LAN przy pomocy przewodów Ethernet. Sygnał z anteny satelitarnej musi zostać przekazany do wszystkich dekoderów - zupełnie tak, jak gdyby w domu był tylko jeden, a każdy był oddzielny. Antena powinna być wyposażona w konwerter z odpowiednią liczbą wyjść - dzięki temu do każdego dekodera nie trzeba dopinać oddzielnej anteny, a wszystkie otrzymują sygnał z tej jednej. Warto wiedzieć, że dekoder główny jest w stanie rozdzielić sygnał na 5 dekoderów uzupełniających.

UPC Multiroom

Usługę Multiroom oferuje także UPC. W tej wersji domownicy mogą oglądać różne programy na 3 odbiornikach w domu. Do wyboru są 2 sposoby, by to zrobić - posłużenie się dekoderem, albo modułem CI+. Nie każdy telewizor jest kompatybilny z modułem CI+, dlatego należy najpierw sprawdzić, czy wszystko będzie działać. Na szczęście operator pozwala sprawdzić takową możliwość na stronie internetowej - wystarczy wybrać markę i wpisać model, by otrzymać odpowiedź. Jeśli jednak nawet telewizor nie obsługuje modułu CI+, można cieszyć się usługą UPC Multiroom przy pomocy dekodera. Klient otrzymuje dekoder Mediabox, który można podłączyć do kolejnego telewizora w domu i cieszyć się możliwością oglądania w tym samym czasie różnych programów. Skończą się kłótnie o pilota - a każdy domownik wybierze program, jaki go interesuje!

Moda, zdrowie, uroda, informacje z kraju i ze świata, podróże. Zrelaksuj się z naszym portalem, bądź na bieząco z najnowszymi informacjami.

>> WSPÓŁPRACA <<

Jeżeli chcesz opublikować ciekawą treść, dać poznać swoją markę klientom, zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Przypominamy, że prócz artykułów dajemy możliwość umieszczenia banneru reklamowego w sekcjach naszego portalu. 

MAIL: kontakt@bagstyle.pl